top of page
Ara

BALKABAKLI PANCAKE


Balkabağı sezonu açıldı. Sabah kahvaltısı için hem içeriği temiz, hem besleyici, hem de oldukça lezzetli bir pancake tarifi bulmak bence oldukça zor.

Balkabağı; hem mevsim sebzelerinden biri olduğu için hem de beta-karoten içeriğinden zengin olması nedeniyle; tüketimi sonrası vücudun antioksidan olarak kullandığı bir besindir.


Balkabağı nedir ?


Balkabağı; literatürde bir tür kış kabağı olarak geçmektedir. Salatalık ve kavun familyasındandır. İçerisindeki çekirdekler dolayısıyla da aslında bir tür meyvedir. Yine de; beslenmemize baktığımızda daha çok sebze olarak tüketilmektedir.

Sağlık açısından faydaları nelerdir ?


-İçerdiği beta karoten vücutta Vitamin A'ya dönüştürülebilmektedir. Vitamin A vücudumuzu; olası enfeksiyonlara karşı korur.

- Beta karoten aynı zamanda göz sağlığı için de oldukça önemlidir. Retinanın ışığı absorbe etmesine yardımcı olarak keskin görüşü sağlar.

-Cilt sağlığında; içerdiği C ve E Vitaminleri sayesinde güneşin yaydığı ultraviolet(UV) ışınlarından koruyarak cilt dokusunu sağlam tutar.

-Potasyum içerdiği için yüksek kan basıncı seviyelerini düşürmede etkilidir. Aynı zamanda içeriğinde oldukça yüksek lif bulunur. Bu sayede kan kolesterol seviyeleri düşer.

-Yüksek lif oranı ile karbonhidrattan zengin bir besin tüketimi sonrası kan şekerinin aniden yükselmesini engeller.Faydalarını lezzetli bir tarife dönüştürelim ...


Malzemeler:

-2 yumurta (1 tam, 1 beyaz)
-2 yemek kaşığı badem unu
-1 ölçek protein tozu*
-2 yemek kaşığı balkabağı püresi
-1 yemek kaşığı yulaf unu

Tarif:

  • Yumurtaları çırparak başlayalım. 1 tam 1 tanesinin de beyazını iyice köpük oluşturacak şekilde çırpalım.

  • Yumurtaların içine ilk önce balkabağı püresini ekleyip iyice karıştıralım. Daha sonrasında badem, yulaf unu ve protein tozunu ekleyebiliriz.

  • Önceden hindistan cevizi ile yağladığımız tavanın altını açıp, tavanın ısındığına emin olduktan sonra yaptığımız karışımdan; istediğimiz pancake boyutuna göre tavamıza yayalım.

  • Bu noktada süre çok önemli. Ocağınızın en yüksek ayarda olmadığına dikkat edin. Ben orta derecede her iki tarafı da 2-3 dakika olacak şekilde pişirdim.

  • En son, en zevkli ve en yaratıcı kısım süsleme kısmı. Hem süsleyeceğiniz hem de yanında ne tüketmek istediğinize bağlı olarak seçimleriniz değişkenlik gösterecektir.


Ben; içerdiği pektini vücut, prebiyotik olarak kullanabildiği ve bu sayede bağırsak sağlığı için oldukça önemli bir meyve olan muzu tercih ettim.


*NOT: Protein tozu kullanmak istemiyorsanız yerine 2 yemek k.daha yulaf unu, karabuğday unu ekleyebilirsiniz.


Bon Appétit ...


Son Yazılar

Hepsini Gör

PUMPKIN BREAD

Commentaires


bottom of page